top of page

NOWOŚCI: Canon rozszerza ofertę produktów do tworzenia filmów i transmisji wideo

Nowości produktowe oraz rozszerzone funkcjonalności wszechstronnych kamer od firmy Canon

Canon zaprezentował dziś nowe rozwiązania filmowe i transmisyjne, które obejmują pakiet produktów i udoskonaleń. Pierwszy z nich to CN8x15 IAS S E1/P1 – najnowszy obiektyw Cine-Servo, który doskonale sprawdzi się przy różnego typu produkcjach filmowych. Kolejnymi są EU-V3, czyli moduł rozszerzający do modeli EOS C500 Mark II i EOS C300 Mark III oraz aktualizacja oprogramowania dla urządzeń z serii Cinema EOS. Ostatnim wprowadzonym produktem jest DP-V2730 – 27-calowy profesjonalny monitor referencyjny 4K.


Świat w filmowym ujęciu: CN8x15 IAS S E1/P1

Obiektyw CN8x15 IAS S E1/P1 wyróżnia się szerokim zakresem ogniskowych, kompaktowym rozmiarem i niewielką wagą. Dodatkowo współpracuje z kamerami Super 35mm, co tworzy idealną kombinację do tworzenia najwyżej jakości produkcji filmowych i transmisji. Zakres ogniskowych (od szerokokątnych 15 mm do imponującej ogniskowej teleobiektywu wynoszącej 120 mm) można zwiększyć jeszcze bardziej, aż do 180 mm, wykorzystując wbudowany telekonwerter 1,5x, i w ten sposób uzyskać pokrycie pełnej klatki. Specyfikacja obiektywu uwzględnia przyszłe standardy w branży, zapewniając utrzymanie wydajności optycznej na poziomie 8K na całej długości ogniskowej. Obiektyw gwarantuje tym samym niezmiennie wysoką jakość obrazu w całym kadrze.


Projektując obiektyw CN8x15 IAS S E1/P1 z myślą o spójnych wynikach pracy, firma Canon zastosowała w nim swoją słynną technologię ciepłych barw. Jednak nie tylko ona łączy go z dostępną gamą obiektywów filmowych marki. Kolejnym wspólnym punktem jest 11-listkowa przysłona, która zapewnia płynny efekt bokeh. Oferuje również wyjątkową wydajność optyczną, a także świetną jakość obrazu przy produkcjach w rozdzielczościach HDR, 4K i 8K. Model CN8x15 IAS S E1/P1 wspiera także komunikację za pośrednictwem mocowania EF oraz zaawansowane przechwytywanie metadanych z obsługą Cooke /i Technology™. Ponadto jest to pierwszy obiektyw Cine-Servo, który przy zastosowaniu mocowania typu PL korzysta z technologii ZEISS eXtended Data™ (XD). Dzięki wykorzystaniu tego samego 16-bitowego kodera, który znajduje się w dostępnych obiektywach Cine-Servo firmy Canon (umożliwiającego generowanie precyzyjnych metadanych dotyczących pozycji obiektywu, zoomu, ostrości i przysłony), funkcje informacyjne oraz komunikacja między CN8x15 IAS S E1/P1 a kamerą stanowią nieocenioną pomoc przy tworzeniu efektów wizualnych oraz materiałów wirtualnych i kinowych.


Obiektyw Cine-Servo CN8x15 IAS S E1/P1 wykorzystuje zarówno mocowanie typu EF, jak i PL. Wyposażono go w wydajny i wyjmowany napęd serwo. Rozwiązania te umożliwiają obsługę naramienną, wygodną podczas realizacji transmisji. Docenią ją operatorzy pracujący w plenerze lub zajmujący się elektronicznym gromadzeniem informacji oraz dokumentaliści, którzy dzięki temu będą mogli równocześnie korzystać z akcesoriów niezbędnych podczas tworzenia materiałów filmowych.


EU-V3: moduł rozszerzający przeznaczony do realizacji materiałów na żywo, kompatybilny z modelami EOS C500 Mark II i EOS C300 Mark III

Wszelkiego rodzaju wydarzenia, w tym sportowe, coraz częściej transmituje się za pomocą kamer wyposażonych w matryce wielkoformatowe. Dzięki nim widzowie mogą śledzić zmagania swoich ulubionych drużyn z wyjątkowej perspektywy. Firma Canon świadoma tego trendu wprowadza na rynek EU-V3, moduł kompatybilny z modelami EOS C500 Mark II i EOS C300 Mark III. Wykorzystując konstrukcję obu kamer, umożliwiającą ich rozbudowę, EU-V3 rozszerza ich funkcje pod kątem wielokamerowych produkcji na żywo.


Funkcja SDI Return, w którą wyposażono to urządzenie, pozwala monitorować w czasie rzeczywistym transmisje na żywo z miksera wideo. Sygnał zwrotny jest przetwarzany za pośrednictwem złączy VIDEO, EVF-V50, MON/HDMI i SDI-OUT. EU-V3 obsługuje również Tally przez Ethernet przy użyciu protokołu XC. Gdy rozszerzenie odbierze sygnał Tally, wykorzystane mogą zostać światła znajdujące się na korpusie kamery. Włącza się wtedy ekranowy wyświetlacz Tally, który przesyła sygnał do urządzenia zewnętrznego przez złącze Hirose 4-pin. Funkcje SDI Return i Tally są niezbędne dla operatorów, ponieważ dzięki nim wiedzą, kiedy kamera rejestruje obraz na żywo, a także mają wgląd w bieżący status realizacji produkcji.


Podczas korzystania z EU-V3 na ekranie wyświetlają się także informacje o pozycji ostrości obiektywu (funkcja wymaga kompatybilnego obiektywu broadcastowego lub Cine-Servo podłączanego za pośrednictwem 12-wtykowego złącza). Miernik pozycji ostrości, wyświetlany u góry lub po prawej stronie ekranu, pozwala użytkownikom wybierać różne jej pozycje w zależności od odległości i wskazuje, kiedy ręcznie osiągnięto odpowiednią ostrość (na przykład na mecie wyścigu).


Moduł EU-V3 można połączyć z obiektywem CN8x15 IAS S E1/P1, zarówno w modelu EOS C500 Mark II, jak i EOS C300 Mark III.

Oprogramowanie sprzętowe dla Cinema EOS: szersze horyzonty

Celem wprowadzenia nowej aktualizacji oprogramowania sprzętowego Cinema EOS jest zwiększenie możliwości tych urządzeń w segmencie transmisji na żywo realizowanych przez średnich i małych nadawców. Aktualizacja obejmuje kamery EOS C500 Mark II i EOS C300 Mark III, umożliwiając ich wykorzystanie w warunkach pracy na żywo. Najważniejsze zmiany wprowadzone w aktualizacji:

 • Protokół XC: integracja z rozwiązaniami wielokamerowymi, wsparcie dla bezpośredniego sterowania poprzez połączenia RC-IP100 i Ethernet.

 • Ulepszona funkcja AF: Obsługa AF 120p/100p oraz wykrywanie twarzy w trybie wolnej i szybkiej rejestracji obrazu.

 • 4-kanałowy wyświetlacz audio: po wybraniu tego trybu wyświetlacz poziomu audio pokaże wszystkie cztery kanały audio.

 • Wsparcie dla usługi C2C (Camera to Cloud) firmy Frame.IO: szybkie przesyłanie plików wideo w ramach wspólnej pracy nad materiałem filmowym (udostępnianie, feedback i sugestie reżyserskie na jego temat), a także usługa przesyłania z chmury do kamery.

 • Obsługa nowych akcesoriów i obiektywów: współpraca kamer EOS C500 Mark II i EOS C300 Mark III zarówno z obiektywem CN8x15 IAS S E1/P1, jak i rozszerzeniem EU-V3, a także obsługa obiektywów z serii Flex Zoom.


DP-V2730: monitor 4K HDR dla nowej generacji

DP-V2730 to zaawansowany, profesjonalny monitor 4K HDR. Wyposażono go w panel 4K UHD o szczytowej jasność pełnoekranowej na poziomie 1000 cd/m², z technologią lokalnego przyciemniania firmy Canon zapewniającą bardzo niski poziom czerni (0,001 cd/m²). Sprzęt ten stworzono z myślą o filmowcach i nadawcach. 27-calowy ekran cechuje się wysoką jasnością przy minimalnym poziomie szumów. Doskonale sprawdzi się zarówno na planie filmowym, jak i na etapie postprodukcji. Niezwykła jasność, uzyskana dzięki najnowocześniej technologii firmy Canon, wyraźne cienie i szeroka gama kolorów na całym ekranie – wszystko to składa się na jakość potwierdzoną certyfikatem Dolby Vision i wysoką oceną (1A) zgodności ze standardem EBU TECH3320. Model DP-V2730 wyposażono w zestaw wielokrotnie nagradzanych narzędzi monitorujących, takich jak monitor przebiegu fali, histogram, monitor luminancji obrazu, RGB parade i wiele innych. Za przetwarzanie tych danych odpowiada najnowsza platforma firmy Canon, wiodąca w swojej klasie po względem wydajności. Możliwości tego monitora z pewnością docenią filmowcy i realizatorzy transmisji. Zapewnia on wysoką wydajność w rozdzielczości 4K HDR w każdych warunkach: na planach filmowych, w wozach transmisyjnych, podczas edycji postprodukcyjnej, tworzenia efektów wizualnych i korekcji kolorów.


Model DP-V2730 posiada wejście HDMI i złącza 12G-SDI (4x wejście i 5x wyjście), dostarczające sygnały 10-bitowe w jakości 4K60P 4:2:2 1 lub 12-bitowe w 4K30P 4:4:4. Umożliwiają one bezproblemową integrację monitora z różnorodnymi procesami produkcyjnymi. Ponadto można go z łatwością połączyć z komputerem, tabletem lub smartfonem, a także z monitorami firmy Canon (poprzez LAN) za pomocą sieciowego zdalnego interfejsu sterowania. Ten zoptymalizowany pod kątem obsługi dotykowej interfejs zapewnia podgląd na żywo, szczegółowe informacje o sygnale oraz bezpośrednią kontrolę nad wejściami, narzędziami do monitorowania i ustawieniami. Użytkownicy mogą również uzyskać dostęp do funkcji 4-kierunkowego przełączania między wejściami SDI. Wymaga to płatnego rozszerzenia, które wprowadza obsługę rożnych procesów, takich jak wysyłanie sygnału wyjściowego do monitora reżysera, zewnętrzny rejestrator lub rozwiązania związane z transmisjami na żywo.


Udoskonalone produkty w portfolio Pro AV

Obok przedstawianego pakietu produktów firma Canon wprowadza dziś na rynek najnowszą kamerę PTZ — CR-N700 — oraz modele XA65, XA60, XA75, XA70 i Canon LEGRIA HF G70. Model CR-N700 to 10-bitowa kamera PTZ 4K60P 4:2:2 wyposażona w łączność 12G-SDI, przeznaczona do realizacji wysokiej klasy transmisji wideo. Modele XA65, XA60, XA75, XA70 i Canon LEGRIA HF G70, to nowe kompaktowe kamery 4K z łącznością UVC, zaprojektowane z myślą o udostępnianiu treści na żywo.


Więcej informacji znajduje się pod poniższymi linkami:


Główne cechy obiektywu CN8x15 IAS S E1/P1:

 • Obiektyw szerokokątny 15-120 mm, z 8-krotnym powiększeniem

 • Wbudowany telekonwerter 1,5x – zapewniający zasięg do 180mm

 • Pokrycie pełnej klatki (przy użyciu telekonwertera)

 • Wysokiej jakości układ optyczny do przechwytywania obrazu w rozdzielczościach HDR, 4K i 8K

 • Modułowa konstrukcja z wyjmowanym napędem

 • Wymienne mocowanie obiektywu (EF lub PF)

 • Pierwszy obiektyw Cine-Servo obsługujący ZEISS eXtended Data (XD)

Główne cechy modułu rozszerzającego EU-V3:


 • Wejście sygnału zwrotnego SDI

 • Gniazdo Remote B (RS-422)

 • Ethernet

 • Obsługa sygnału Tally

 • Płyta akumulatora z mocowaniem typu V (z D-TAP)

 • 12-wtykowe złącze obiektywu

 • Gniazdo wyjściowe DC OUT 12V-2A


Aktualizacja oprogramowania sprzętowego dla serii Cinema EOS:

 • Obsługa protokołu XC

 • Obsługa AF 120p/100p

 • Wykrywanie twarzy w trybie wolnej i szybkiej rejestracji obrazu

 • 4-kanałowy wyświetlacz audio

 • Obsługa Frame.IO

 • Obsługa obiektywów z serii Flex Zoom i CN8x15 IAS S E1/P1

Główne cechy monitora DP-V2730:

 • 27-calowy wyświetlacz 4K UHD HDR

 • Poziom jasności: 1000 cd/m2, poziom czerni: 0,001 cd/m2

 • Nagradzane narzędzia monitorujące

 • Certyfikat Dolby Vision i ocena 1A według standardu EBU TECH3220

 • Podwójny/poczwórny wyświetlacz z obsługą 8K

 • Łączność 12G-SDI i HDMI


Kommentarer


bottom of page